THE CIRCADIAN CODE
IHT (Intermittent Hypoxia) na katar sienny!
07.03.2025
"W większości przypadków katar sienny leczy się jedynie objawowo. Trening interwałowy hipoksji (IHT) można polecić jako holistyczną metodę zapobiegania i łagodzenia objawów.
Pierwsze oznaki wiosny sprawiają, że wiele osób z utęsknieniem wyczekuje jednej z najpiękniejszych pór roku. Dla niektórych jednak oznacza to początek okresu cierpienia. Coraz więcej osób cierpi na katar sienny. Unoszące się w powietrzu pyłki drzew i traw wywołują reakcje alergiczne w błonach śluzowych oczu, oskrzeli i nosa.
Organizm uwalnia histaminę, która powoduje swędzenie oczu i kichanie.
Wpływ IHT na katar sienny
Zanim rozpocznie się unoszenie pyłków, to odpowiedni czas, aby osoby cierpiące na katar sienny przygotowały swoje ciała na „sezon lotów”. IHT to naturalna metoda regulacji nadmiernej odpowiedzi immunologicznej na bodźce zewnętrzne.
Badania, głównie z Europy Wschodniej, potwierdzają, że IHT może łagodzić objawy, a w niektórych przypadkach całkowicie zapobiegać ich wystąpieniu.
Efekt hipoksyczny ma normalizujący wpływ na układ odpornościowy. Wyrównuje, pobudza i hamuje, gdy zachodzi taka potrzeba. Uwalnia się mniej mediatorów zapalnych. Wspomaganie układu nerwowego autonomicznego w celu wyrównywania zaburzeń.
Ustawienia IHT w przypadku kataru siennego
Nie ma specjalnych zaleceń ani protokołów dla osób cierpiących na katar sienny. IHT opiera się na ocenie stanu ogólnego oraz na wykorzystaniu testów, takich jak test hipoksji lub test wstrzymania oddechu. Uważam, że ważne jest, aby podczas fazy niedotlenienia saturacja krwi tlenem (SpO2) nie spadła poniżej 85 procent. Ponadto podczas całego treningu pacjent powinien oddychać wyłącznie nosem. Leczenie IHT w celach profilaktycznych Aby złagodzić objawy w sezonie kataru siennego, terapię IHT należy rozpocząć około 6 do 8 tygodni przed sezonem pylenia.
Aby uzyskać efekt, wymagane jest co najmniej 15 sesji IHT. Z mojej praktyki wynika, że wielu pacjentów potrzebuje 20 jednostek. Treningi powinny odbywać się dwa do trzech razy w tygodniu. Zalecam moim pacjentom odbycie kursu IHT przed sezonem kataru siennego. Nie ma na to badań, ale doświadczenie pokazuje, że objawy kataru siennego stopniowo zanikają, gdy leczenie IHT powtarza się przez kilka lat.
Co jeszcze pomaga na katar sienny?
Najlepszą radą dla osób cierpiących na katar sienny jest to, aby zawsze oddychać przez nos. Dla wielu pacjentów jest to początkowo niewyobrażalne, ponieważ ich nos jest przez większość czasu zatkany. Fakt, że oddychanie przez nos oczyszcza nos, wydaje im się nielogiczny. Wyjaśnienie, dlaczego oddychanie przez nos łagodzi objawy kataru siennego, leży w obecności dwóch gazów:
tlenku azotu i dwutlenku węgla.
Ich dostępność w organizmie zależy od tego, czy oddychasz przez usta czy nos. Tlenek azotu wytwarzany przez błony śluzowe nosa pomaga w oczyszczaniu jamy nosowej i płuc z chorób i stanów zapalnych. Przyjemnym efektem ubocznym tlenku azotu jest możliwość swobodniejszego oddychania przez nos.
Dwutlenek węgla to drugi gaz, który organizm może lepiej wykorzystać poprzez oddychanie przez nos. Dzieje się tak, ponieważ nie jest on wydalany przez nos w nadmiarze, jak ma to miejsce w przypadku oddychania przez usta, lecz pozostaje w organizmie w wystarczającej ilości. Gaz ten działa jako naturalny środek rozluźniający w całym ciele. Jego stężenie decyduje o tym, ile tlenu komórki mogą wykorzystać do wytworzenia energii. U pacjentów z katarem siennym i astmą, stężenie dwutlenku węgla ma duży wpływ na objawy."
dr. med. Egor Egorov
Sprawdź nas:
Strona www stworzona w kreatorze WebWave.