tlenu rozpuszczonego we krwi w stosunku do całkowitego ciśnienia wszystkich gazów rozpuszczonych we krwi. pO2 wskazuje tylko niewielki ułamek (1 – 2%) całkowitego tlenu rozpuszczonego w osoczu krwi [3]. Pozostałe 98 – 99% tlenu obecnego we krwi wiąże się z hemoglobiną w erytrocytach.
Na ilość tlenu we krwi wpływa wiele czynników, takich jak wentylacja/perfuzja. pO2 to ciśnienie parcjalne
pO2 odzwierciedla przede wszystkim pobór tlenu w płucach.
[4] VB: pełnej krwi angielskiej; A: Tętnicze
pO2(a) zmniejsza się w tempie ~0,29 kPa (2,2 mmHg) na dekadę od 40 roku życia [5].
Nasze życie zależy od ciągłego dopływu tlenu do komórek naszych tkanek. To z kolei zależy od ciągłego natleniania krwi żylnej w płucach. Tlen dyfunduje wzdłuż gradientu ciśnienia – od stosunkowo wysokiego stężenia (21,2 kPa [159 mmHg] na poziomie morza) we wdechu, do stopniowo malejących stężeń w drogach oddechowych, gazach pęcherzykowych, krwi tętniczej, naczyniach włosowatych i wreszcie komórkach/mitochondriach, gdzie najniższe pO2stężenie (1 – 1,5 kPa (7,5 – 11,5 mmHg)). To nieustanne odpadanie pO2 z wdychanego powietrza do mitochondriów nazywa się kaskadą tlenową (ryc. 3). Gradient ciśnienia kaskady tlenowej ma fizjologicznie elementarne znaczenie dla transportu wdychanego tlenu do tkanek, a patologiczne zaburzenie tej kaskady, np. poprzez hipowentylację, może prowadzić do niedotlenienia tkanek [6, 7].
FIGA. 3: Kaskada tlenu.
Chociaż pO2 tylko bardzo mała część całkowitego tlenu (ctO2) (zob. ctO2) transportowany we krwi tętniczej, odgrywa ważną rolę, ponieważ jest największym wyznacznikiem ilości tlenu związanego z hemoglobiną (patrz O2), a tym samym cały tlen transportowany we krwi tętniczej i dostępny dla komórek tkankowych. Stosunek między pO2 I tak2 jest opisana krzywą dysocjacji oksyhemoglobu (ODC) (ryc. 4). Czy pO2(a) powyżej 10 – 11 kPa (75 – 83 mmHg), hemoglobina wiąże prawie maksymalną ilość tlenu (tj. sE2a) >95%). Zlewozmywaki pO2(a) ale poniżej ∼10 kPa (75 mmHg) sO spada2 a co za tym idzie również zdolność do wiązania tlenu we krwi.
Dotlenienie tkanek jest stopniowo upośledzone, gdy pO2a) spada poniżej ∼10 kPa (75 mmHg), a nie głównie dlatego, że pO2(a) jest obniżony, ale dlatego, że hemoglobina przenosi znacznie mniej tlenu.
FIGA. Rys. 4: Krzywa dysocjacji oksyhemoglobu, z uwzględnieniem czynników zewnętrznych, które powodują przesunięcie krzywej w lewo lub w prawo. Więcej informacji na temat ODC znajduje się w rozdziale p50. 2,3-DPG: 2,3-bifosfoglicerynian
Plik pO2 odzwierciedla pobór tlenu w płucach.
Jest to kluczowy parametr do oceny natlenienia krwi, czyli transferu tlenu z otaczającego powietrza z płuc (pęcherzyków płucnych) do krwi (patrz stan tlenu)
Dostarcza informacji do diagnozy niewydolności oddechowej
Dostarcza informacji do monitorowania tlenoterapii uzupełniającej
Oznaczanie pO2 przynosi korzyści kliniczne w diagnostyce, ocenie i monitorowaniu pacjentów z ciężką ostrą lub przewlekłą chorobą układu oddechowego, ale także pacjentów z niewydolnością oddechową, która nie jest spowodowana przyczynami oddechowymi (np. uraz ośrodkowego układu nerwowego lub klatki piersiowej, przedawkowanie leku).
Terminy stosowane w interpretacji
Przez niedotlenienie rozumiemy niską zawartość tlenu (patrz ctO2) we krwi (tabela I). Istnieją dwie główne przyczyny: upośledzone natlenienie krwi w płucach i niedokrwistość. Na pierwszy z nich wskazuje niskie pO2 ten ostatni niski poziom hemoglobiny. Ważne: Chociaż niedotlenienie zwykle wiąże się ze zmniejszonym pO2, może również wystąpić u pacjentów np. z ciężką niedokrwistością, zatruciem tlenkiem węgla lub methemoglobinemią, nawet jeśli pO2 normalny [8, 9].
Przez niedotlenienie [10] rozumiemy potencjalnie zagrażający życiu stan, w którym dotlenienie komórek tkanki nie jest wystarczające do utrzymania prawidłowego metabolizmu tlenowego. Komórki tkanek dotkniętych chorobą wytwarzają nadmiar kwasu mlekowego, który zwiększa stężenie mleczanu we krwi i powoduje kwasicę metaboliczną (patrz Mleczan). Znane są cztery rodzaje niedotlenienia:
Błędny
Mechanizm natleniania płuc prowadzący do niewystarczającego stężenia tlenu we krwi (ctO2a) ołowie; niski ze względu na niskie pO2a))
Niewystarczający transport tlenu do tkanek z powodu słabego krążenia krwi
Niewystarczający poziom tlenu we krwi z powodu zmniejszonej zdolności hemoglobiny do przenoszenia tlenu
Ograniczone wykorzystanie tlenu w tkankach
Niezależnie od mechanizmu, jeśli jest ciężki, może prowadzić do niedotlenienia (przerwania dopływu tlenu), a tym samym do śmierci komórek tkankowych. Przykładem potencjalnie śmiertelnego miejscowego niedotlenienia tkanek, które nie jest spowodowane niedotlenieniem, jest zawał mięśnia sercowego. Jest to spowodowane niedokrwieniem spowodowanym zakrzepicą tętnicy wieńcowej [11].
W hiperoksji pO2 we krwi, czyli pO2a) >16,0 kPa (120 mmHg) (tabela I). Może się to zdarzyć tylko w warunkach klinicznych z suplementacją tlenem. W rezultacie może wystąpić hiperoksja (zwiększona zawartość tlenu w tkance). Z drugiej strony hiperoksja może powodować toksyczność tlenu; Szczególnie wcześniaki są podatne na toksyczne działanie tlenu [12].
Niewydolność oddechowa to niezdolność płuc do odpowiedniego przeprowadzenia wymiany gazowej w płucach. Jest on zdefiniowany przez pO2a) <8 kPa (60 mmHg). Poniżej tego poziomu niedotlenienia, który reprezentuje ta wartość, istnieje zwiększone ryzyko niedotlenienia, nawet jeśli pojemność minutowa serca nie jest ograniczona. Na tym poziomie niedotlenienia zwykle wskazana jest wspomagająca tlenoterapia w celu zapewnienia odpowiedniego dotlenienia tkanek (patrz CO2 -Definicja niewydolności oddechowej typu I i typu II).
Termin pO2oraz więc2a) ok. kPa mmHg % Normoksja 10,6 80 ∼96 13,3 100 ∼98 Niedotlenienie (łagodne) 9,3 70 ∼94 Niedotlenienie (umiarkowane) 8,0 60 ∼91 Niedotlenienie (ciężkie) 6,0 45 ∼80 Hiperoksja 16,0 120 ∼98 Hiperoksja (ciężka) 20,0 150 ∼99 – 100
TABELA I: Przegląd pO2a) i odpowiadające mu sO2(a) poziomy charakterystyczne dla prawidłowego tlenu we krwi (normoksja), niedotlenienie i hiperoksja [11]. A: Tętnicze
Przyczyny mechaniczne (np. niedrożność dróg oddechowych, uraz klatki piersiowej)
Choroby nerwowo-mięśniowe (np. zespół Guillaina-Barrégo, miastenia)
Leki o działaniu hamującym na ośrodek oddechowy (np. opioidy)
Zapalenie płuc
Zatorowość płucna
Obrzęk płuc
Ostra astma
Zespół ostrej niewydolności oddechowej (ARDS)
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP)
Choroby płuc (np. zwłóknienie)
Odma opłucnowa
Duszność przy niewielkim wysiłku fizycznym
Duszność/trudności w oddychaniu/duszność (duszność)
Zwiększona częstość oddechów (przyspieszony oddech)
Sinica
Drżenie nozdrzy
Gwiżdżący/trzaskający wydech podczas osłuchiwania
Wzmożona potliwość (pocenie się)
Splątanie, dezorientacja, senność
Śpiączka
Niskie SpO2 (mierzone za pomocą pulsoksymetrii)
Zwiększona liczba erytrocytów (czerwienica) w długotrwałym przewlekłym niedotlenieniu
Tlenoterapia i pO2 Zbyt duża ilość tlenu może być toksyczna i prowadzić do uszkodzenia komórek śródbłonka w płucach i innych tkankach. Zwiększone pO2 może wystąpić tylko wtedy, gdy frakcja wdychanego tlenu (FO2(I)) i w związku z tym pO2 powietrza pęcherzykowego. Jedyna kliniczna przyczyna podwyższonego pO2a) jest tlenoterapią wspomagającą [15].
FO2(I) otaczającego powietrza wynosi 21%. W zależności od rodzaju aplikacji, podczas tlenoterapii można osiągnąć do 100% FO.2(I) (czysty tlen). Tlenoterapia jest zatem problematyczna dla interpretacji pO2, np. przy podejmowaniu decyzji, czy pO2 jest wystarczająco wysoka, aby zwiększyć FO2(I). Z reguły różnica między FO2(I) (%) oraz pO2 mierzona w kPa, nie powinna przekraczać 10 [16]. Jeśli ta różnica jest znacznie większa niż 10, natlenienie jest ograniczone.
Dwóch dorosłych pacjentów poddawanych jest tlenoterapii z użyciem FO2(I) w wysokości 30 %. Plik pO2a) u pierwszego pacjenta wynosi 13 kPa, pO2a) 22 kPa dla drugiego. Stosując zasadę, można zauważyć, że u pierwszego pacjenta natlenienie nie jest możliwe pomimo prawidłowego pO2a) podlega ograniczeniom. Nie dotyczy to jednak drugiego pacjenta; pO2a) jest odpowiednio wysoka dla natlenienia.
Sprawdź nas:
Strona www stworzona w kreatorze WebWave.